تبلیغات
انجمن فرهنگی ورزشی جوانان کبیر آران و بیدگل

انجمن فرهنگی ورزشی جوانان کبیر آران و بیدگل
 
به محیط زیست آسیب نرسانیم
هر شهروندی که قدم به طبیعت می گذارد باید بداند که وظیفه دارد محیط را به گونه ای ترک کند که گویی هیچ گاه قدم به آن جا نگذاشته است. ورود انسان به محیط طبیعی، زیست گاه حیوانات را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. این امر گاهی به شکل مستقیم مانند: ماهیگیری، شکار پرندگان و حیوانات مورد توجه است و گاه در اثر استفاده انسان از محیط پرورشی حیوانات دگرگون می شود. استفاده معقول از محیط زیست و حفاظت از آن مهم است تا زندگی دیگر موجودات زنده آسیب نبیند و نسل های آینده نیز از بهره گیری نعمت های الهی محروم نمانند، از این رو پرداختن به موضوع اخلاق زیست محیطی همواره مورد نیاز و ضروری است. از آن جا که محیط زیست بسیاری از ذخایر مورد نیاز انسان همچون: معادن، جنگل ها، آب ها، حیوانات و ... را در بر دارد، بی توجهی در مقابل با محیط زیست  تخریب آن آثار سوء و جبران ناپذیری را در پی دارد، از این رو احکام عملی محیط زیست دارای بعد فردی و حکومتی است.

به محیط زیست آسیب نرسانیم
هر شهروندی که قدم به طبیعت می گذارد باید بداند که وظیفه دارد محیط را به گونه ای ترک کند که گویی هیچ گاه قدم به آن جا نگذاشته است. ورود انسان به محیط طبیعی، زیست گاه حیوانات را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. این امر گاهی به شکل مستقیم مانند: ماهیگیری، شکار پرندگان و حیوانات مورد توجه است و گاه در اثر استفاده انسان از محیط پرورشی حیوانات دگرگون می شود. استفاده معقول از محیط زیست و حفاظت از آن مهم است تا زندگی دیگر موجودات زنده آسیب نبیند و نسل های آینده نیز از بهره گیری نعمت های الهی محروم نمانند، از این رو پرداختن به موضوع اخلاق زیست محیطی همواره مورد نیاز و ضروری است. از آن جا که محیط زیست بسیاری از ذخایر مورد نیاز انسان همچون: معادن، جنگل ها، آب ها، حیوانات و ... را در بر دارد، بی توجهی در مقابل با محیط زیست  تخریب آن آثار سوء و جبران ناپذیری را در پی دارد، از این رو احکام عملی محیط زیست دارای بعد فردی و حکومتی است. حضور مسافر در طبیعت به هیچ عنوان نباید به تخریب طبیعت منجر شود. رعایت حریم پوشش گیاهی، اجتناب از آسیب به حیاط جانوری، جلوگیری از رها سازی حتی یک قطعه کوچک از زباله و ممانعت از هر آن چه که ممکن است تغییری در طبیعت به وجود آورد، دستور العمل های اجرایی برای سفر پاک و پایدار در طبیعت است. یک اصل طلایی می گوید وقتی کمپ را برچیده و قصد ترک طبیعت را داریم تنها در صورتی می توانیم وجدانی آسوده داشته باشیم که تصور کنیم مسافران بعدی نمی توانند نشانه ای از حضور ما در طبیعتی که در آن به سر برده ایم پیدا کنند.
حفاظت از آب ها
از ریخت زباله ها در داخل آب جدا خودداری کنید. این کار نه تنها آب را کثیف و آلوده می کند، بلکه حیات آبزیان را هم به خطر می اندازد.
ظرف ها و لباس هایتان را در آب رودخانه، دریا و چشمه نشویید و به هیچ وجه از مواد شوینده شیمیایی در این مکان ها استفاده نکنید.
خودروهای خود را در کنار آب ها روشن نگاه ندارید.
فاضلاب کمپ ها و چادر ها را داخل آب جاری نسازید.
در آب های آشامیدنی چشمه ها شنا نکنید.
آب های ساکن در مقایسه با آب های روان نیاز به مراقبت بیشتری دارند.
اخطار: گونه ای از چشمه های آب گرم حاوی مواد رادیو اکتیو خطر ناک است. این آب ها نه تنها مفید نیست، بلکه در ایجاد برخی سرطان ها مؤثر است؛ بنابراین لازم است که از چشمه های آزمایش شده استفاده کنید.
محیط خشک
از آن جا که محیط زیست خشکی در تماس آلودگی طولانی با پهنه گسترده تر و جمعیت بیشتر قرار دارد، دامنه وعمق آن نیز جدی تر است. خشکی ها شامل: جنگل ها، دشت ها، دامنه کوهستان ها، جاده ها و ... است. موارد زیر را جمله خطرها و تهدید های محیط زیست خشکی به شمار می آید:
دفع و رها سازی زباله ها ی غیر قابل تجزیه
ورود به محدوده زندگی حیوانات که منجر محل زندگی، یا ترساندن حیوانات می شود.
شکستن شاخ و برگ درختان برای طبخ غذا و نیز ساختن ذغال و ...
رعایت نکردن نظافت محیط اطراف اقامت کوتاه یا طولانی
ایجاد سر و صدا و هیجان در محیط آرام و جنگل و کوهستان و برهم زدن آرامش حیوانات و ساکنین آن جا
شکار حیوانات برای تفریح و سرگرمی.


برچسب ها: حفاظت از محیط زیست، حفاظت از آب،
[ پنجشنبه 9 شهریور 1391 ] [ 08:39 ب.ظ ] [ ابوالفضل غفوره ]
نظرات
.: Weblog Themes By MihanSkin :.

درباره وبلاگ

چگونگی تشکیل گروه کوهنوردی:
پانزدهم مرداد ماه سال 1388 تصمیم گرفتم گروهی از نوجوانان شهرستان آران و بیدگل را تشویق به کوهنوردی نمایم. با چند تا از بچه های محله صبحت نمودم، چون تعدادمان خیل کم بود، موضوع را با بچه های محله های مجاور در میان گذاشتم، موفق شدیم یک گروه کوچک ازنوجوانان را تشکیل دهیم. تصمیم گرفتیم تا به همرا گروه کوهنوری ولی عصر (عج) به کوه سفید برویم. به علت زیاد بودن مسیر، بچه ها خستگی سنگینی را متحمل شدند که باعث شد بچه ها دیگه در برنامه های کوهنوردی شرکت نکنند. این شد که تصمیم گرفتم موضوع را با جوانان در میان بگذارم؛ به دلیل جوان بودن اعضای گروه و کویری بودن منطقه اسم این گروه را جوانان کویر انتخاب نمودیم. در تاریخ 14/8/1388 این گروه در دفتر هیأت کوهنوردی استان اصفهان به ثبت رسید. روز به روز گرایش جوانان به این ورزش زیادترمی شد. با موفقیت تمام در عرض چند ماه توانستیم قله های کرکس، گرگش، ولیجیا و دماوند را صعود کنیم و این موفقیت ها باعث شد خانم ها نیز به این ورزش علاقمند شوند. ظرف مدت 20 روز، تعداد عضویت خانم ها به 20 نفر رسید و هر روز به علاقمندان به این ورزش پرنشاط افزوده می شود.
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب