تبلیغات
انجمن فرهنگی ورزشی جوانان کبیر آران و بیدگل

انجمن فرهنگی ورزشی جوانان کبیر آران و بیدگل
 

زمانی که مردم جامعه ای از نشاط اجتماعی برخوردار باشند، وفاق، همبستگی، تعلق اجتماعی، تعاملات اجتماعی مطلوب، رضایت از زندگی و همچنین سلامت روانی و اجتماعی افراد افزایش پیدا کرده و طبیعی است که به موازات آن آسیب های اجتماعی نیز کاهش می ­یابد و انگیزه برای کار و تلاش افزایش می ­یابد. در نتیجه چنین جامعه ­ای، مسیر پیشرفت و ترقی را طی خواهد کرد.

گسترش شهرنشینی، دسترسی بیشتر به فناوری، مشغله­ های فراوان، تحمیل استرس­ های متعدد بر افراد، تعامل فرهنگی بالا و خطر تضعیف هویت فرهنگی، کاهش ارتباطات عاطفی میان مردم و افزایش اختلالات روانی، از ویژگی های جامعه امروزی و زندگی به اصلاح مدرن است. بعضی از جامعه­ شناسان بر این عقیده اند که جامعه ایرانی آن اندازه که باید و شاید شاد نیست و از نبود بسترها و زمینه­ های لازم برای ابراز شادمانی به شکل جمعی و عمومی رنج می ­برد. به عبارت دیگر در جامعه، شیوه­ های شناخته­ شده و متعارف محدودی برای شادمانی­ های همگانی وجود دارد و در برخی مواقع این شادمانی عمومی در تعارض با نظم و امنیت اجتماعی قرار می­گیرد.

ایران در حوزه شادی رتبه 114ام را در رده بندی سازمان جهانی بهداشت دارد. افسردگی در ایران آمار نسبتاً بالایی دارد. آمار بالای مصرف مواد مخدر شادی‌آفرین و مشروبات الکلی، زنگ خطری برای این مسئله است. شادی­های اجتماعی ما در حد ارتباط کلامی توقف کرده و از ارتباطات رفتاری و احساسی واقعی خبری نیست. تفریحات فردی غیرفعال مانند رفتن به مراکز خرید، رفتن به رستوران­ها، پاساژ گردی، تماشای تلویزیون، تمسخر دیگران و جک گفتن تا حدی جای شادی اجتماعی را گرفته است.

داشتن احساس محرومیت ناشی از بالاتر بودن خواسته­ ها از داشته ­ها، عدم انسجام بافت شهری، سرانه پایین فضای فرهنگی، فضای سبز و ورزشی و مشکلات اقتصادی، از جمله مهمترین عواملی هستند که موجب کاهش نشاط در شهر می شوند.

اما برای ارتقا و اصلاح، عوامل بسیاری بر ایجاد نشاط اجتماعی تاثیر دارند که مهمترین آنها فرصت ­سازی برای توسعه اقتصادی است. در واقع مادامی که جهت تقویت شاخص های موثر بر رفاه عمومی مانند افزایش اشتغال، کم­ کردن بیکاری، تقویت امنیت شغلی، برداشتن موانع ازدواج، تامین مسکن و مواردی از این دست برنامه ­ریزی می­کنیم، می توانیم با طراحی یک نقشه راه عالمانه، به اجرای برنامه ­های تاثیرگذار بر افزایش نشاط اجتماعی و سطح اعتماد مردم به کشور و نظام، نیز بپردازیم. در نهایت ضمن بهره­مندی همیشگی از مردم به عنوان سرمایه­های عظیم اجتماعی، شاهد مشارکت روز افزون آنان با دولت در دستیابی به اهداف عالی نظام مقدس اسلامی خواهیم بود.

 

عوامل کاهنده نشاط اجتماعی

·         عوامل فردی، خانوادگی: عواملی چون اشکال در سلامت جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی، دستمزد پایین و مشکلات شدید اقتصادی، کمبود وسایل تفریحی و رفاهی، ضعف در مهارت های ارتباطی با دیگران و انزوا و گوشه­ گیری، مشکلات خانوادگی و  کاهش روابط خانوادگی و اجتماعی و...

·         عوامل محیطی-اجتماعی: عواملی چون بافت شهر و محله  که با استانداردهای روحی و روانی و فرهنگی در تعارض باشند، آلودگی‌های صوتی و سروصدای شدید و خشن و از بین رفتن صدای طبیعت مانند صدای آب جاری، نغمه دلنشین پرندگان و وزش باد در شاخسار درختان، تنش‌های عصبی و پایین بودن نقطه جوش افراد و گلاویز شدن افراد به دلایل بسیار ساده، ترافیک، عدم ثبات اقتصادی و تورم و دسترسی سخت و دشوار به امکانات لازم و اولیه برای یک زندگی ساده، بزهه کاریهای اجتماعی و نگرانی از برخوردهای خشن در جامعه، بی­نظمی و هنجارشکنیهای اجتماعی، تعارض بین فرهنگ و باورهای دینی با رفتارهای اجتماعی و بروز، شکل­گیری و نهادینه شدن بعضی ضدارزشها مانند کم شدن روحیه تعاون و  همدلی و نوع­دوستی یا زیاد شدن ریا و دروغ، کم شدن فضای سبز و محدود شدن زیبایی فضای سبز به پارکهای دور از دسترس که اکثر افراد به صورت بسیار گذرا و با فاصله زمانی زیاد می­توانند از این فضاها استفاده کنند و در عوض از بین رفتن فضای سبز متصل به زندگی روزانه مانند حیاط خانه و یا تراس و ایوان منازل و درختان خیابانها و گذرگاهها و یا آرایش بسیار نازیبای آنها، جدا شدن انسان از طبیعت و پرندگان و سایر مخلوقات زیبای خداوند، کم شدن جلوه زیبای شهری با بکارگیری رنگهای سرد و کدر مانند رنگهای خاکی، خاکستری و رنگهای تیره با درخشندگی کم، عدم استفاده از جلوه­های ویژه و زیبا از نمادهای هنری و استفاده بسیار محدود از موسیقی آب روان، خرابیها و زشتی هایی راه ها، پیاده­روها، جویهای خیابانها، دیوارهای منازل و سایر عناصر شهری و ....

پیشنهادات اجرایی جهت افزایش نشاط اجتماعی

شادی همیشه با هیجان وخنده وحرکت همراه است؛ در حالیکه درنشاط، احساس بهجت و سرور لزوماً با خنده همراه نیست ولی احساسی است که موجب لذت فرد می شود. نشاط فقط خنده و طنز نیست، بلکه یک حس درونی است. به همین ترتیب شادی می­تواند یک هیجان کاذب و زودگذر حتی منفی باشد در حالیکه ماهیت نشاط اصیل، مثبت و با دوام است. شادی­های کاذبی که توسط محرکهای متفاوت مثل داروهای روانگردان، موادمخدر، الکل وغیره بدست می­آید کوتاه و گذرا بوده و پیامدهای اندوه وافسردگی را به دنبال خواهد داشت. لذا در اینجا صحبت از صرفاً شاد کردن جامعه با تمسک به هر ترفندی نیست بلکه منظور روشهایی است که شور و هیجان پایا و واقعی را در تمامی زیر گروههای جامعه بالا برده و باعث تحرک بیشتر و موثرتر جامعه شود.

البته بعضی از انواع شادی نیز مطلوب است و یا حداقل با هنجارهای جامعه در تضاد نیست مانند به خیابان آمدن و شادی عده‌ای از مردم بعد از پیروزی انتخابات یا برد تیم‌های ورزشی مورد علاقه و یا در چهارشنبه سوری. این شادی اگر کنترل شده­باشد قطعا به نشاط جامعه کمک می­کند. اما باز برای افزایش نشاط جامعه باید به دنبال راهکارهایی پایاتر و پویاتر بود و در کنار این شادیهای اجتماعی از ابزارهای دیگر نیز استفاده نمود.

نشاط اجتماعی شرایطی است که افراد از آن احساس رضایت کرده و پویایی دارند. به عنوان مثال مردم در ماه محرم با شرکت در مجالس عزاداری احساس رضایت، پویایی و نشاط درونی می­کنند زیرا برای امام حسین (ع) کار می­کنند که با آرمانهای ایشان از یک انسان کامل همخوانی دارد؛ و یا کسی که در حرفه خود می­تواند کار مفیدی انجام بدهد و یا در کانون های فرهنگی، ادبی یا خیریه­ها فعالیت می­کند، به علت احساس مفید واقع شدن، نشاط واقعی پیدا می­کند و از رضایت درونی بسیار بالایی بهره­مند می­شود.

با توجه به توضیحات پیش­گفت، به نظر می­رسد باید به دنبال راهکارهایی مطلوب برای ارتقا نشاط باشیم که در ادامه به کلیاتی از این راهکارها اشاره می­شود.

·         داشتن لبخند بر لب در برخوردهای اجتماعی و دوری از عبوس بودن، اخم کردن و مکدر بودن که باعث انتقال انرژی منفی به دیگران می­شود

·         استفاده از عطر و لباس های آراسته با رنگ های شاد در منزل و در جامعه متناسب با هنجارهای اجتماعی، به عنوان مثال رنگهای سنگین اما شاد برای خانمها و آقایان وجود دارد که می­تواند در محیط کار، جامعه، و خانواده استفاده کنند ولی کم توجه­ای به این مهم باعث گرایش افراطی به رنگهای تیره و کدر می­شود

·         تقویت اعتماد به نفس، اراده و حافظه و تربیت آنها در مسیر پرورش با روشهای کار آمد

·         پیشگیری از فشار های روانی و ایجاد کنترل بر فشار های روانی، کمک به بالا بردن ظرفیت تحمل پذیری و پرهیز از عصبانیتهای زودهنگام

·         ریشه کنی افکار منفی و ناآرام و هیجانهای رنج، به عبارتی باید تلاش کنیم که مشکلات زندگی مانند مسایل اقتصادی تمامی فکر و ذکر افراد را در تمامی لحظات زندگی اشغال نکند و در حد متعادل به افکار مثبت نیز توجه داشته­باشند و روحیه امید را در درون خود و با اراده تقویت نمایند

·         فراگیری بهداشت روانی و پیشگیری از آسیبهای فردی

·         ایجاد قدرت غلبه بر ترس و ناراحتیهای زندگی

·         تقویت ارتباط های اجتماعی و ارتباط­های خانوادگی صحیح و کار آمد

·         فراگیری ورزشهای فکری و به کارگیری آن در مسیر تعلیم و تربیت

·         رشد و شکوفایی استعدادها

·         بکار گیری افکار مثبت و متعادل در زندگی

·         پرداخت به عوامل امید بخش و شادی­آور مانند رضایت و تحمل، پرهیز از گناه، مبارزه با نگرانی، حضور در مجالس شادی، ورزش، سفر و تفریح، تفکر در آفریده­های خداوند، یادگیری و اتخاذ شیوه صحیح برخورد با مشکلات، داشتن قضاوت­های مثبت در خصوص افراد و امور و تصویر سازی‌های مثبت

 

لازم به ذکر است که این اقدامات فردی با آموزش، تغییر هنجارهای اجتماعی و الگوسازی مقدور است. یعنی مثلا زیاد کردن لبخند بر روی چهره مردم و دور کردن اخم و یا استفاده از عطرها و بوهای خوش به صورت فردی و یا معطر نمودن محل کار و زندگی اموری نسبتا ساده است که با کمی آموزش و الگوسازی و استفاده از رسانه­ها قابل پیاده­سازی است ولی طبیعی است که تنها در سایه یک برنامه­ریزی دقیق ممکن خواهدبود.


برچسب ها: انجمن فرهنگی ورزشی جوانان کویر، نشاط اجتماعی، شادی و ورزش،
[ چهارشنبه 1 بهمن 1393 ] [ 07:28 ق.ظ ] [ ابوالفضل غفوره ]
.: Weblog Themes By MihanSkin :.

درباره وبلاگ

چگونگی تشکیل گروه کوهنوردی:
پانزدهم مرداد ماه سال 1388 تصمیم گرفتم گروهی از نوجوانان شهرستان آران و بیدگل را تشویق به کوهنوردی نمایم. با چند تا از بچه های محله صبحت نمودم، چون تعدادمان خیل کم بود، موضوع را با بچه های محله های مجاور در میان گذاشتم، موفق شدیم یک گروه کوچک ازنوجوانان را تشکیل دهیم. تصمیم گرفتیم تا به همرا گروه کوهنوری ولی عصر (عج) به کوه سفید برویم. به علت زیاد بودن مسیر، بچه ها خستگی سنگینی را متحمل شدند که باعث شد بچه ها دیگه در برنامه های کوهنوردی شرکت نکنند. این شد که تصمیم گرفتم موضوع را با جوانان در میان بگذارم؛ به دلیل جوان بودن اعضای گروه و کویری بودن منطقه اسم این گروه را جوانان کویر انتخاب نمودیم. در تاریخ 14/8/1388 این گروه در دفتر هیأت کوهنوردی استان اصفهان به ثبت رسید. روز به روز گرایش جوانان به این ورزش زیادترمی شد. با موفقیت تمام در عرض چند ماه توانستیم قله های کرکس، گرگش، ولیجیا و دماوند را صعود کنیم و این موفقیت ها باعث شد خانم ها نیز به این ورزش علاقمند شوند. ظرف مدت 20 روز، تعداد عضویت خانم ها به 20 نفر رسید و هر روز به علاقمندان به این ورزش پرنشاط افزوده می شود.
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب