تبلیغات
انجمن فرهنگی ورزشی جوانان کبیر آران و بیدگل

انجمن فرهنگی ورزشی جوانان کبیر آران و بیدگل
 
دماوند بلندترین قله ایران و خاورمیانه و غرب آسیا است حتی اگر هیچ یک از این ها هم نبود آن قدر زیبایی و ویژگی منحصر به فرد دارد که بارها به قله آن صعود کنیم یا در مورد آن حرف بزنیم. قله دماوند چندین مسیر برای صعود دارد که مسیر جنوبی آن سر راست ترین و راحت آن هاست. فقط به دو چیز نیاز دارد: انرژی زیاد و آمادگی جسمانی، چه چیز های کمی!
حالت تهوع یکی از پدیده های شایع در کوهستان است و این پدیده تشدید می شود اگر قبل از رفتن به ارتفاعات از غذاهای پروتئین دار و دیر هضم استفاده شود. کاهش فشار اکسیژن و رقیق شدن هوا تمام اعضا و جوارح بدن از قلب و کلیه و کبد گرفته تا میزان گلبول سازی در مغز استخوان را تحت تأثیر قرار می دهد؛ نوعی به هم ریختگی در تمام بدن که لازم است تمهیدات خاصی برای آن در نظر گرفته شود (مثل خوردن مواد قندی و زود هضم، نوشیدن مایعات و اقامت در جان پناه برای تطابق بدن با شرایط موجود ...)
بهترین مسیر برای صعود از روی یال هاست که اگر چه حالت صخره ای دارد و کمی طولانی تر ولی در مجموع مطمئن تر است. این نکته ای است که بعضی دوستان ما رعایت نمی کنند و از مسیرهایی بالا می آیند که در اصل مسیرهای فرود آمدن هستند و سرسره نامیده می شوند. لااقل در مورد قله دماوند یک ساعت مانده به قله سخت ترین قسمت آن است. به خاطر کاهش فشار هوا، وزش باد و سرمای زیاد، در این جا حتی در هنگام ظهر درجه حرارت چندین درجه زیر صفر است.
گازهای گوگردی که از طرف قله متصاعد می شوند حدود یک و نیم ساعت مانده به قله باعث می شوند که صعود به قله مشکل شود، چون هم باعث سوزش چشم ها می شود و هم تنفس را مشکل می کند و این عوارض به علاوه کاهش فشار هوا که اکسیژین گیری گلبول های قرمز را کم می کند به اضافه خستگی مضاعف ناشی از بالا رفتن از کوه و صرف انرژی زیاد در مدت کوتاه باعث می شود تا بسیاری موفق نشوند به آسانی از کوه بالا روند و اگر هم این کار را انجام دهند مقدار زیادی وزن کم می کنند! نا گفته نماند که برای صعود به کوه به خصوص قله ای مثل دماوند حتما لازم است که شخص از آمادگی بدنی لازم برخوردار باشد. مثلا مرتب برنامه دویدن داشته باشد یا یک روز در میان به استخر برود.
شیاری در میان کوه است و به آن سرسره می گویند و پر از سنگ های ریز و درشت است که اگر مسیر این سنگ ها قرار بگیریم می توان به راحتی روی آن ها سر خورد و پایین آمد. شاید این بهترین روش پایین آمدن از کوه باشد چون پایین آمدن اگر چه به انرژی زیادی نیاز ندارد ولی چندان هم راحت نیست. در کل حداقل زمانی که باید برای صعود به دماوند اختصاص دهیم 3 روز است: یک روز برای رفتن از دامنه کوه تا جان پناه اصل یک روز کامل برای صعود به قله و برگشتن به جان پناه و یک روز هم برای پایین آمدن و برگشتن به دامنه کوه و در این بین لازم است که دو شب کامل در کوه اقامت داشته باشیم. محل اقامت همان بالاترین جان پناه است. یک شب قبل از صعود و یک شب هم بعد از صعود، این حداقل زمان ممکن است. کمتر از این مدت نه عملی است و نه صحیح است. اما یک لذت واقعی؛ تصور کنید که بعد از فتح دماوند شما دارید از کوه پایین می آیید بعد عده زیادی زن، مرد، پیر و جوان را می بینید که بر خلاف جهت شما رو به بالا در حرکت هستند و تازه می روند که جان پناه و قله برسند و با چه تلاشی این مسیر را طی می کنند. با وجودی که هیچکدام را نمی شناسی حال و احوال گرمی با آن ها می کنی و متقابلا برای هم آرزوی موفقیت می کنید و بعضی که کنجکاو هستند و یا برای اولین بار است که به دماوند می آیند از شما در مورد صعود، سؤالاتی می کنند یا از وضع هوا در آن بالا می پرسند و شما هم خیلی عالمانه و همین طور که حرکت می کنید جواب آن ها را می دهید. احساس خیلی خوبی است!

[ جمعه 5 آبان 1391 ] [ 08:30 ب.ظ ] [ ابوالفضل غفوره ]
نظرات
.: Weblog Themes By MihanSkin :.

درباره وبلاگ

چگونگی تشکیل گروه کوهنوردی:
پانزدهم مرداد ماه سال 1388 تصمیم گرفتم گروهی از نوجوانان شهرستان آران و بیدگل را تشویق به کوهنوردی نمایم. با چند تا از بچه های محله صبحت نمودم، چون تعدادمان خیل کم بود، موضوع را با بچه های محله های مجاور در میان گذاشتم، موفق شدیم یک گروه کوچک ازنوجوانان را تشکیل دهیم. تصمیم گرفتیم تا به همرا گروه کوهنوری ولی عصر (عج) به کوه سفید برویم. به علت زیاد بودن مسیر، بچه ها خستگی سنگینی را متحمل شدند که باعث شد بچه ها دیگه در برنامه های کوهنوردی شرکت نکنند. این شد که تصمیم گرفتم موضوع را با جوانان در میان بگذارم؛ به دلیل جوان بودن اعضای گروه و کویری بودن منطقه اسم این گروه را جوانان کویر انتخاب نمودیم. در تاریخ 14/8/1388 این گروه در دفتر هیأت کوهنوردی استان اصفهان به ثبت رسید. روز به روز گرایش جوانان به این ورزش زیادترمی شد. با موفقیت تمام در عرض چند ماه توانستیم قله های کرکس، گرگش، ولیجیا و دماوند را صعود کنیم و این موفقیت ها باعث شد خانم ها نیز به این ورزش علاقمند شوند. ظرف مدت 20 روز، تعداد عضویت خانم ها به 20 نفر رسید و هر روز به علاقمندان به این ورزش پرنشاط افزوده می شود.
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب